NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
6447
Цветни аспекти

Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия

Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия. Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски. Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова

| 24 Октомври 2024, 20:15 ч.
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Снимка © Никола Узунов / БТА (АК)

Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.

Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.

Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

Екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония ще представят проекта „Да обичаш Гершуин“, който включва творби на Джордж Гершуин, писани в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време, съобщиха от Драматично-куклен театър "Константин Величков" в Пазарджик.

Събитието ще се състои трети октомври на Голяма сцена в пазарджишкия театър, уточняват още те.

През юни концерт- спектакълът беше представен в Пловдив.

Френски съд отложи с пет месеца делото срещу актьора Жерар Депардийо, обвинен в предполагаемо сексуално посегателство срещу две жени на снимачната площадка на филм през 2021 г., предаде Ройтерс.

Адвокатите му заявиха, че клиентът им е твърде болен, за да се защитава.

Депардийо, една от най-големите френски филмови звезди, в последните години е изправен пред все повече обвинения в сексуално посегателство, които опетниха името му, припомня Ройтерс.

Актьорът, който е на 75 години, категорично отрича обвиненията. 

Депардийо не присъства на изслушването в Париж в понеделник, когато процесът трябваше да започне. Адвокатът му заяви пред съда, че актьорът е страда от високо кръвно налягане и проблеми, свързани с дългогодишен диабет.

В изявление, изпратено по електронната поща до Ройтерс, юристът му Жереми Асу заяви, че актьорът, след като се почувс

Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.

В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.

Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.

„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м

Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски.

Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова.

„В светото евангелие думите на Господ Исус Христос са много верни, както всичко останало – че всяко царство, разделено на части една против друга, запустява, и всеки дом, разделен на части една против друга, не може да устои“, отбеляза тя.

Според Господинова е крайно време да се намерят тези неща, които ни обединяват. „А те не са много, но са най-важните и най-истинските. Това е да си припомним нашата хилядолетна история, да си припомним хората, които са дали огромен принос за това да ни има и да си припомним всички онези хубави човешки традиции, които ни сплотяват като хора“, допълни тя.

Пламен Славов, съветник по култура на президента, прочете приветствие от името на държавния глава Румен Радев.

Японската формация Kyoto Jazz Massive пристига за първия си концерт в България.

Събитието е на 1 декември в Sofia Live Club, съобщават организаторите.

По думите им Kyoto Jazz Massive е движеща сила на световната джаз и електронна музикална сцена вече повече от 30 години, а сега музикантите гостуват у нас, подкрепени от мощния звук на групата Echoes Of A New Dawn Orchestra, разширявайки тяхната визия от джазфънк, броукън бийт до соулфул хаус, космически груув и всичко между тях.

Проектът Kyoto Jazz Massive е основан от братята  Шуя и Йоши Окино и открит от Джайлс Петърсън. Завръща се на европейската сцена след петнадесетгодишна пауза, празнувайки своя 30-ти рожден ден с нов материал и нов състав.

През 1994 г. излиза първата им продукция - компилация, озаглавена Kyoto Jazz Massive V.

Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но

Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.

Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот трябва да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери“, допълва тя.

„Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“, казва

„Ромео и Жулиета“ е моя детска мечта от самото начало, когато постъпих в балетното училище, каза примабалерината Марта Петкова по повод предстоящата премиера на творбата от Сергей Прокофиев. Тя е изпълнител на главната роля – на Жулиета, и художествена ръководител на балета в Софийската опера и балет. 

„Имайки възможност да гледам спектакли на националния балет, винаги съм си представила, че един ден ще изиграя  Жулиета. Вълнението е огромно, но още по-щастлива съм, че именно Калоян Бояджиев прави постановката. Това е един много успял, изключителен българин, който ние всички много уважаваме и мога да кажа, че работата с него,  определено, беше различна –  заради това огромно спокойствие, което той ти дава“, каза Петкова.

„Не е имало момент, в

„С усилията си, вложени във филма, показвате, че отговорността към бъдещето се крепи на паметта към миналото. А със сведенията на учени, краеведи, духовници, с разказите на наследниците на цар Борис Трети, с архивни документи и кадри филмът „Обединителят“ допринася именно за съхранението на историческата истина. Документалната лента не само пренася зрителите назад във времето, благодарение на ценни и дори малко известни за широката общественост факти. Но тя е своеобразен урок по държавничество“, гласи част от приветствието.

„В бурни за целия свят времена цар Борис Трети ръководи страната си, воден от интересите на българите, за да ги обедини, да запази мира в държавата и да защити народа си. Този негов стремеж е важен днес и то не защото непредсказуемото ни съвремие ни подтиква да правим паралели с епохата, описана в „Обединителят“, а защото все повече се нуждаем от проява на политическа зрялост, кураж и отговорност пред обществото“, пише в приветствието на президента.

Негово Светейшество Софийският митрополит и български патриарх Даниил припомни думи на Негово Светейшество блаженопочиналия и приснопаметен български патриарх и Софийски митрополит Неофит от панихидата по повод 80 години от блажената кончина на цар Борис Трети. Той определи Негово величество като царя, който обичаше своя народ и се радваше на неговата ответна обич така, както малцина български владетели са имали привилегията да бъдат обичани, разказа патриархът.

По думите му именно тези думи изразяват може би най-важното и същественото, с което цар Борис Трети е запомнен и ще бъде помнен навеки. Българският патриарх Даниил определи заслугите на цар Борис Трети към православния български народ, към православната църква и към българската държавност като „безспорни, неоспорими и всепризнати“.

„Радостно е да виждаме и да знаем, че споменът за царя обединител продължава да бъде жив, че образът му продължава да вдъхновява към нови осмисляния на неговото дело, на начина, по който той е управлявал страната ни в един от най-тежките периоди от нейната нова история“, каза българският патриарх.

Той допълни, че цар Борис Трети ще бъде запомнен най-вече с неговата пословична и нежна любов към поверения му от Бога български народ. 

Страшно съм развълнуван да се намирам в тази зала, в тази сграда, в която съм се родил и да видя, че времето винаги лекува, помага, каза по време на представянето на „Обединителят“ синът на цар Борис Трети - Симеон Сакскобургготски, който е министър-председател на България в периода от 2001 до 2005 г. „Важното е да държим на нашата история, именно на миналото, с което можем да гледаме с по-голямо убеждение и кураж към бъдещето“, отбеляза той.

Борис Трети е роден на 30 януари 1894. Той е цар на България от коронацията си на 3 октомври 1918 до смъртта си на 28 август 1943 г. Син е на цар Фердинанд Първи, който абдикира в негова полза след поражението на България през Първата световна война. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 мили ...
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което н ...
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидне ...
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната. Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада. "Този конце ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 19:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Цветни аспекти
6447
Цветни аспекти

Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия

Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова.

| 24 Октомври 2024, 20:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Снимка © Никола Узунов / БТА (АК)

Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.

Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски.

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.

Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.

Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

Екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония ще представят проекта „Да обичаш Гершуин“, който включва творби на Джордж Гершуин, писани в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време, съобщиха от Драматично-куклен театър "Константин Величков" в Пазарджик.

Събитието ще се състои трети октомври на Голяма сцена в пазарджишкия театър, уточняват още те.

През юни концерт- спектакълът беше представен в Пловдив.

Френски съд отложи с пет месеца делото срещу актьора Жерар Депардийо, обвинен в предполагаемо сексуално посегателство срещу две жени на снимачната площадка на филм през 2021 г., предаде Ройтерс.

Адвокатите му заявиха, че клиентът им е твърде болен, за да се защитава.

Депардийо, една от най-големите френски филмови звезди, в последните години е изправен пред все повече обвинения в сексуално посегателство, които опетниха името му, припомня Ройтерс.

Актьорът, който е на 75 години, категорично отрича обвиненията. 

Депардийо не присъства на изслушването в Париж в понеделник, когато процесът трябваше да започне. Адвокатът му заяви пред съда, че актьорът е страда от високо кръвно налягане и проблеми, свързани с дългогодишен диабет.

В изявление, изпратено по електронната поща до Ройтерс, юристът му Жереми Асу заяви, че актьорът, след като се почувс

Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.

В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.

Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.

„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м

Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова.

„В светото евангелие думите на Господ Исус Христос са много верни, както всичко останало – че всяко царство, разделено на части една против друга, запустява, и всеки дом, разделен на части една против друга, не може да устои“, отбеляза тя.

Японската формация Kyoto Jazz Massive пристига за първия си концерт в България.

Събитието е на 1 декември в Sofia Live Club, съобщават организаторите.

По думите им Kyoto Jazz Massive е движеща сила на световната джаз и електронна музикална сцена вече повече от 30 години, а сега музикантите гостуват у нас, подкрепени от мощния звук на групата Echoes Of A New Dawn Orchestra, разширявайки тяхната визия от джазфънк, броукън бийт до соулфул хаус, космически груув и всичко между тях.

Проектът Kyoto Jazz Massive е основан от братята  Шуя и Йоши Окино и открит от Джайлс Петърсън. Завръща се на европейската сцена след петнадесетгодишна пауза, празнувайки своя 30-ти рожден ден с нов материал и нов състав.

През 1994 г. излиза първата им продукция - компилация, озаглавена Kyoto Jazz Massive V.

Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но

Магично, истинско, душевно, чисто. Така изглежда „Малкият принц“ на сцената на Младежкия театър, според част от екипа на премиерното представление.

Това е най-приказният спектакъл от всички, които досега съм правила, казва режисьорът Веселка Кунчева. „За мен това е като притча – за любовта към човека, за любовта между самите нас, за детето, което трябва да израсне, и за възрастния, който трябва да задържи детето в себе си. В тази спираловидност на човешкия живот трябва да задържим детето в себе си, независимо какво ни се случва – това е приказката, която ни разказа Екзюпери“, допълва тя.

„Търсенето на любовта, на първо място, както и да останеш верен на детето в себе си, да не се отчуждаваш от човека в теб. Учи те да бъдеш човек – това е „Малкият принц“, казва

„Ромео и Жулиета“ е моя детска мечта от самото начало, когато постъпих в балетното училище, каза примабалерината Марта Петкова по повод предстоящата премиера на творбата от Сергей Прокофиев. Тя е изпълнител на главната роля – на Жулиета, и художествена ръководител на балета в Софийската опера и балет. 

„Имайки възможност да гледам спектакли на националния балет, винаги съм си представила, че един ден ще изиграя  Жулиета. Вълнението е огромно, но още по-щастлива съм, че именно Калоян Бояджиев прави постановката. Това е един много успял, изключителен българин, който ние всички много уважаваме и мога да кажа, че работата с него,  определено, беше различна –  заради това огромно спокойствие, което той ти дава“, каза Петкова.

„Не е имало момент, в

Според Господинова е крайно време да се намерят тези неща, които ни обединяват. „А те не са много, но са най-важните и най-истинските. Това е да си припомним нашата хилядолетна история, да си припомним хората, които са дали огромен принос за това да ни има и да си припомним всички онези хубави човешки традиции, които ни сплотяват като хора“, допълни тя.

Пламен Славов, съветник по култура на президента, прочете приветствие от името на държавния глава Румен Радев.

„С усилията си, вложени във филма, показвате, че отговорността към бъдещето се крепи на паметта към миналото. А със сведенията на учени, краеведи, духовници, с разказите на наследниците на цар Борис Трети, с архивни документи и кадри филмът „Обединителят“ допринася именно за съхранението на историческата истина. Документалната лента не само пренася зрителите назад във времето, благодарение на ценни и дори малко известни за широката общественост факти. Но тя е своеобразен урок по държавничество“, гласи част от приветствието.

„В бурни за целия свят времена цар Борис Трети ръководи страната си, воден от интересите на българите, за да ги обедини, да запази мира в държавата и да защити народа си. Този негов стремеж е важен днес и то не защото непредсказуемото ни съвремие ни подтиква да правим паралели с епохата, описана в „Обединителят“, а защото все повече се нуждаем от проява на политическа зрялост, кураж и отговорност пред обществото“, пише в приветствието на президента.

Негово Светейшество Софийският митрополит и български патриарх Даниил припомни думи на Негово Светейшество блаженопочиналия и приснопаметен български патриарх и Софийски митрополит Неофит от панихидата по повод 80 години от блажената кончина на цар Борис Трети. Той определи Негово величество като царя, който обичаше своя народ и се радваше на неговата ответна обич така, както малцина български владетели са имали привилегията да бъдат обичани, разказа патриархът.

По думите му именно тези думи изразяват може би най-важното и същественото, с което цар Борис Трети е запомнен и ще бъде помнен навеки. Българският патриарх Даниил определи заслугите на цар Борис Трети към православния български народ, към православната църква и към българската държавност като „безспорни, неоспорими и всепризнати“.

„Радостно е да виждаме и да знаем, че споменът за царя обединител продължава да бъде жив, че образът му продължава да вдъхновява към нови осмисляния на неговото дело, на начина, по който той е управлявал страната ни в един от най-тежките периоди от нейната нова история“, каза българският патриарх.

Той допълни, че цар Борис Трети ще бъде запомнен най-вече с неговата пословична и нежна любов към поверения му от Бога български народ. 

Страшно съм развълнуван да се намирам в тази зала, в тази сграда, в която съм се родил и да видя, че времето винаги лекува, помага, каза по време на представянето на „Обединителят“ синът на цар Борис Трети - Симеон Сакскобургготски, който е министър-председател на България в периода от 2001 до 2005 г. „Важното е да държим на нашата история, именно на миналото, с което можем да гледаме с по-голямо убеждение и кураж към бъдещето“, отбеляза той.

Борис Трети е роден на 30 януари 1894. Той е цар на България от коронацията си на 3 октомври 1918 до смъртта си на 28 август 1943 г. Син е на цар Фердинанд Първи, който абдикира в негова полза след поражението на България през Първата световна война. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.