NRD Начало
Петък, 25 Октомври 2024
Начало Цветни аспекти Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
496
Цветни аспекти

Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия

Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия. Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски. Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова

| 24 Октомври 2024, 20:15 ч.
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Снимка © Никола Узунов / БТА (АК)

Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.

Актьорът Уесли Снайпс подобри два рекорда на Гинес, след като направи изненадваща поява като героя си Блейд във филма "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман, съобщи "Варайъти".

Снайпс се завръща като полувампира, известен като Дневния боец, 25 години и 340 дни след като за първи път изигра Блейд в едноименния филм от 1998 г. Според Световните рекорди на Гинес това му осигурява рекорда за най-дълга кариера като действащ персонаж на "Марвел". 

Досега този рекорд се държеше Хю Джакман, който за първи път се появява като Върколака преди 24 години в първия филм от поредицата "Х-Мен" (2000).

Изненадващата поява на Уесли Снайпс като Блейд му донесе и втори рекорд на Гинес - за най-дълга пауза между появата на персонаж във филми на "Марвел". Според Световните рекорди на Гинес Снайпс за последно играе персонажа си преди 19 години и 231 дни в "Блейд:

Румен Статков подрежда нова изложба в галерия „Нирвана“.

Експозицията е озаглавена „Танц“ и ще бъде открита на 17 октомври, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че експозицията е част от цикъла „Капризен вихър от щрихи".

„Уловени мигове от движението на фигури, съществуващи в мрежата. В нашето съзнание танцът и движението са неразривно свързани. Движението е нематериално състояние на материята. Миг от живота ни. И тъй като нещо, което се движи е живо - да го приемем, като знак за живот. Живот, който можем да превърнем в свой красив танц с ритъма на разума и любовта“, казват те.

Румен Статков е роден през 1961 г. в Бургас. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1990 г. и Художествената академия при проф. Петър Чуклев. Рисува живопис, стенопис, стъклопис, графика, пастел, акварел, моли

Тино „бутилира“ лятото в новата си песен „Жажда“. В началото на залязващото лято на 2024 година, в почивката на една музикална репетиция за предстоящите му концерти, певецът започва да създава музиката на това, което съвсем скоро ще се превърне в един от потенциалните му следващи сингли, разказват от „Орфей мюзик“.

Още същия ден Тино написва и текста на един дъх, но продължава да работи по звученето на песента в продължение на целия си традиционен варненски престой обратно у дома. Не след дълго е готов за нейното финализиране, за което се обръща към своя приятел и колега Искрен Тончев-Искрата, с когото вече са били в екип.

„Искрата е колкото артист и творец, толкова и майстор в аранжирането и продуцирането на музика. В това отношение се уч

Специален цикъл "Пръстенът на нибелунга" ще бъде представен по случай 150-годишнината на оперния фестивал в Байройт през 2026 г., предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на организаторите.

Те съобщиха също, че настоящият сезон на ежегодния Вагнеров фестивал е приключил с разпродадени билети за всичките 30 представления. 

Във връзка с края на сезона организаторите обявиха, че следващият ще бъде открит на 25 юли 2025 г. с нова постановка на операта "Нюрнбергските майстори певци". 

Цикълът "Пръстенът на нибелунга", поставен от Валентин Шварц през 2022 г., ще бъде възроден отново следващото лято. Планираната версия за 2026 г. няма да бъде "чисто концертна", каза говорителят на проявата Хубертус Херман. Той допълни, че ръководителката на фестивала в Байройт Катарина Вагнер, която е  правнучка на композитора, ще разкрие повече подробности през следваща

Премиерата на филма "Ръжда" (Rust), на чиято снимачна площадка актьорът Алек Болдуин случайно застреля операторката Халина Хъчинс, ще бъде на Международния фестивал за операторско майсторство EnergaCamerimage в полския град Торун през ноември, съобщи "Варайъти".

Близо три години след трагичната смърт на родената в Украйна операторка Халина Хъчинс, която беше част от семейството на фестивала, Camerimage възнамерява да почете паметта й и да напомни на света за нейното наследство. На тазгодишното издание на фестивала EnergaCamerimage ще бъде организирана специална прожекция за световната премиера на филма "Ръжда", се посочва на фестивалния сайт.

Тазгодишното издание на проявата ще бъде открито на 16 ноември и ще продължи до 23 ноември. 

Точната дата на премиерата не е посочена. 

През 2021 г. на снимачната площадка на уестърна "Ръжда" актьорът Але

Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски.

Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова.

„В светото евангелие думите на Господ Исус Христос са много верни, както всичко останало – че всяко царство, разделено на части една против друга, запустява, и всеки дом, разделен на части една против друга, не може да устои“, отбеляза тя.

Според Господинова е крайно време да се намерят тези неща, които ни обединяват. „А те не са много, но са най-важните и най-истинските. Това е да си припомним нашата хилядолетна история, да си припомним хората, които са дали огромен принос за това да ни има и да си припомним всички онези хубави човешки традиции, които ни сплотяват като хора“, допълни тя.

Пламен Славов, съветник по култура на президента, прочете приветствие от името на държавния глава Румен Радев.

Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания

Независима музикална асоциация отбелязва началото си с двудневен фестивал. 

Samodiva е създадена от артисти в полза на артисти с единствената цел да осигури по-лесно развитие на младите таланти на българската сцена, разказват от асоциацията.

По думите им мисията им е да покажат различен пример и подход, който да сплотява и стимулира алтернативната музика в България.

Фестивалът Stroeja Open Air ще се състои на 20 и 21 септември. 

Участват „Нова генерация" и „Остава" (Свилен Ноев и Георги Георгиев с акустичен сет), Woomb, Нeptagram, Maze Hunters и Каке?, както и Opium, Parallel и „Цвет“.

Всички приходи ще бъдат вложени от асоциацията в групи и изпълнители, които са на ранен етап от креативния си път. Така екипът ще им по

Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утвърди като културна сила? Отговор на въпроса предлага Франс прес:

Зараждането на Корейската вълна (Халю)

От края на 90-те години на миналия век корейските филми и кей-поп звездите набират популярност в съседни азиатски държави като Япония и Китай. Това бележи зараждането на  Халю или Корейската вълна - разпространението на южнокорейската култура извън пределите на страната. През 2012 г. тя завладя западните страни с "набиващия се в главата" хит Gangnam Style на рапъра Сай.

През следващото десетилетие детската "вайръл" песничка Babyshark счупи рекордите по гледаемост в Ютюб, суперзвездите на кей-попа Би Ти Ес оглавиха класациите по света, филмът "Паразит" на Пон Дж

Актьорът и носител на "Оскар" Брендън Фрейзър ("Китът") ще играе върховния главнокомандващ на съюзническите сили Дуайт Д. Айзенхауер във филм, чието действие се развива в дните преди десанта в Нормандия по време на Втората световна война, съобщи Дедлайн. 

Актьорският състав на филма "Натиск" (Pressure) включва и носителя на БАФТА Андрю Скот. Драмата проследява напрегнатите дни, предшестващи военната операция.

Скот ще се превъплъти в образа на главния британски метеоролог Джеймс Стаг, чиято задача е да информира Айзенхауер за метеорологичните условия, които ще решат или провалят десанта в Нормандия. Сложният процес на вземане на решения е от решаващо значение за съдбата на войната и хода на историята. 

Армейски генерал Айзенхауер, по прякор Айк, е възхваляван за лидерството си по време на войната. По-късно той става 34-тият президент на САЩ (1953-1961)

Пернишкият Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“ ще отбележи своята 105-а годишнина на 1 ноември, съобщи директорът Екатерина Кънчева.

По този повод ръководството на театъра си е поставило амбициозната задача да постави на сцена спектакъл-изненада за пернишката публика.

Екатерина Кънчева се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт – спектакъл“.

Със свои изпълнения ще се участват актьорите Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на водещ, допълни още директорът на театъра.

Вече са в ход репетициите на спектакъла. На първи ноември на сцената ще излязат творци, чиито живо

„С усилията си, вложени във филма, показвате, че отговорността към бъдещето се крепи на паметта към миналото. А със сведенията на учени, краеведи, духовници, с разказите на наследниците на цар Борис Трети, с архивни документи и кадри филмът „Обединителят“ допринася именно за съхранението на историческата истина. Документалната лента не само пренася зрителите назад във времето, благодарение на ценни и дори малко известни за широката общественост факти. Но тя е своеобразен урок по държавничество“, гласи част от приветствието.

„В бурни за целия свят времена цар Борис Трети ръководи страната си, воден от интересите на българите, за да ги обедини, да запази мира в държавата и да защити народа си. Този негов стремеж е важен днес и то не защото непредсказуемото ни съвремие ни подтиква да правим паралели с епохата, описана в „Обединителят“, а защото все повече се нуждаем от проява на политическа зрялост, кураж и отговорност пред обществото“, пише в приветствието на президента.

Негово Светейшество Софийският митрополит и български патриарх Даниил припомни думи на Негово Светейшество блаженопочиналия и приснопаметен български патриарх и Софийски митрополит Неофит от панихидата по повод 80 години от блажената кончина на цар Борис Трети. Той определи Негово величество като царя, който обичаше своя народ и се радваше на неговата ответна обич така, както малцина български владетели са имали привилегията да бъдат обичани, разказа патриархът.

По думите му именно тези думи изразяват може би най-важното и същественото, с което цар Борис Трети е запомнен и ще бъде помнен навеки. Българският патриарх Даниил определи заслугите на цар Борис Трети към православния български народ, към православната църква и към българската държавност като „безспорни, неоспорими и всепризнати“.

„Радостно е да виждаме и да знаем, че споменът за царя обединител продължава да бъде жив, че образът му продължава да вдъхновява към нови осмисляния на неговото дело, на начина, по който той е управлявал страната ни в един от най-тежките периоди от нейната нова история“, каза българският патриарх.

Той допълни, че цар Борис Трети ще бъде запомнен най-вече с неговата пословична и нежна любов към поверения му от Бога български народ. 

Страшно съм развълнуван да се намирам в тази зала, в тази сграда, в която съм се родил и да видя, че времето винаги лекува, помага, каза по време на представянето на „Обединителят“ синът на цар Борис Трети - Симеон Сакскобургготски, който е министър-председател на България в периода от 2001 до 2005 г. „Важното е да държим на нашата история, именно на миналото, с което можем да гледаме с по-голямо убеждение и кураж към бъдещето“, отбеляза той.

Борис Трети е роден на 30 януари 1894. Той е цар на България от коронацията си на 3 октомври 1918 до смъртта си на 28 август 1943 г. Син е на цар Фердинанд Първи, който абдикира в негова полза след поражението на България през Първата световна война. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в Музея на хумора и сатирата
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в залите на Музея на хумора и сатирата в Габрово.  Експозициите са подредени на втория и четвъ ...
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърн ...
Световният ден на операта ще бъде отбелязан с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“
Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала ...
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите ...
Време в бод. Машините, които шиеха истории
В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника
Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изло ...
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт у нас
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се състои в същия ден, веднага след първоначално обявения концерт – на 16 декември в зала „Бъ ...
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите. Припомнят, че гостите о ...
Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година
Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година – на 31 октомври в Sofia Live Club. Музикантът има седем издадени ...
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в Музея на хумора и сатирата
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в залите на Музея на хумора и сатирата в Габрово.  Експозициите са подредени на втория и четвъ ...
Тикер в 00:00 ч.
Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но н ...
Начало Цветни аспекти
496
Цветни аспекти

Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия

Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова.

| 24 Октомври 2024, 20:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Снимка © Никола Узунов / БТА (АК)

Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.

Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски.

Актьорът Уесли Снайпс подобри два рекорда на Гинес, след като направи изненадваща поява като героя си Блейд във филма "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман, съобщи "Варайъти".

Снайпс се завръща като полувампира, известен като Дневния боец, 25 години и 340 дни след като за първи път изигра Блейд в едноименния филм от 1998 г. Според Световните рекорди на Гинес това му осигурява рекорда за най-дълга кариера като действащ персонаж на "Марвел". 

Досега този рекорд се държеше Хю Джакман, който за първи път се появява като Върколака преди 24 години в първия филм от поредицата "Х-Мен" (2000).

Изненадващата поява на Уесли Снайпс като Блейд му донесе и втори рекорд на Гинес - за най-дълга пауза между появата на персонаж във филми на "Марвел". Според Световните рекорди на Гинес Снайпс за последно играе персонажа си преди 19 години и 231 дни в "Блейд:

Румен Статков подрежда нова изложба в галерия „Нирвана“.

Експозицията е озаглавена „Танц“ и ще бъде открита на 17 октомври, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че експозицията е част от цикъла „Капризен вихър от щрихи".

„Уловени мигове от движението на фигури, съществуващи в мрежата. В нашето съзнание танцът и движението са неразривно свързани. Движението е нематериално състояние на материята. Миг от живота ни. И тъй като нещо, което се движи е живо - да го приемем, като знак за живот. Живот, който можем да превърнем в свой красив танц с ритъма на разума и любовта“, казват те.

Румен Статков е роден през 1961 г. в Бургас. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1990 г. и Художествената академия при проф. Петър Чуклев. Рисува живопис, стенопис, стъклопис, графика, пастел, акварел, моли

Тино „бутилира“ лятото в новата си песен „Жажда“. В началото на залязващото лято на 2024 година, в почивката на една музикална репетиция за предстоящите му концерти, певецът започва да създава музиката на това, което съвсем скоро ще се превърне в един от потенциалните му следващи сингли, разказват от „Орфей мюзик“.

Още същия ден Тино написва и текста на един дъх, но продължава да работи по звученето на песента в продължение на целия си традиционен варненски престой обратно у дома. Не след дълго е готов за нейното финализиране, за което се обръща към своя приятел и колега Искрен Тончев-Искрата, с когото вече са били в екип.

„Искрата е колкото артист и творец, толкова и майстор в аранжирането и продуцирането на музика. В това отношение се уч

Специален цикъл "Пръстенът на нибелунга" ще бъде представен по случай 150-годишнината на оперния фестивал в Байройт през 2026 г., предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на организаторите.

Те съобщиха също, че настоящият сезон на ежегодния Вагнеров фестивал е приключил с разпродадени билети за всичките 30 представления. 

Във връзка с края на сезона организаторите обявиха, че следващият ще бъде открит на 25 юли 2025 г. с нова постановка на операта "Нюрнбергските майстори певци". 

Цикълът "Пръстенът на нибелунга", поставен от Валентин Шварц през 2022 г., ще бъде възроден отново следващото лято. Планираната версия за 2026 г. няма да бъде "чисто концертна", каза говорителят на проявата Хубертус Херман. Той допълни, че ръководителката на фестивала в Байройт Катарина Вагнер, която е  правнучка на композитора, ще разкрие повече подробности през следваща

Премиерата на филма "Ръжда" (Rust), на чиято снимачна площадка актьорът Алек Болдуин случайно застреля операторката Халина Хъчинс, ще бъде на Международния фестивал за операторско майсторство EnergaCamerimage в полския град Торун през ноември, съобщи "Варайъти".

Близо три години след трагичната смърт на родената в Украйна операторка Халина Хъчинс, която беше част от семейството на фестивала, Camerimage възнамерява да почете паметта й и да напомни на света за нейното наследство. На тазгодишното издание на фестивала EnergaCamerimage ще бъде организирана специална прожекция за световната премиера на филма "Ръжда", се посочва на фестивалния сайт.

Тазгодишното издание на проявата ще бъде открито на 16 ноември и ще продължи до 23 ноември. 

Точната дата на премиерата не е посочена. 

През 2021 г. на снимачната площадка на уестърна "Ръжда" актьорът Але

Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова.

„В светото евангелие думите на Господ Исус Христос са много верни, както всичко останало – че всяко царство, разделено на части една против друга, запустява, и всеки дом, разделен на части една против друга, не може да устои“, отбеляза тя.

Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания

Независима музикална асоциация отбелязва началото си с двудневен фестивал. 

Samodiva е създадена от артисти в полза на артисти с единствената цел да осигури по-лесно развитие на младите таланти на българската сцена, разказват от асоциацията.

По думите им мисията им е да покажат различен пример и подход, който да сплотява и стимулира алтернативната музика в България.

Фестивалът Stroeja Open Air ще се състои на 20 и 21 септември. 

Участват „Нова генерация" и „Остава" (Свилен Ноев и Георги Георгиев с акустичен сет), Woomb, Нeptagram, Maze Hunters и Каке?, както и Opium, Parallel и „Цвет“.

Всички приходи ще бъдат вложени от асоциацията в групи и изпълнители, които са на ранен етап от креативния си път. Така екипът ще им по

Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утвърди като културна сила? Отговор на въпроса предлага Франс прес:

Зараждането на Корейската вълна (Халю)

От края на 90-те години на миналия век корейските филми и кей-поп звездите набират популярност в съседни азиатски държави като Япония и Китай. Това бележи зараждането на  Халю или Корейската вълна - разпространението на южнокорейската култура извън пределите на страната. През 2012 г. тя завладя западните страни с "набиващия се в главата" хит Gangnam Style на рапъра Сай.

През следващото десетилетие детската "вайръл" песничка Babyshark счупи рекордите по гледаемост в Ютюб, суперзвездите на кей-попа Би Ти Ес оглавиха класациите по света, филмът "Паразит" на Пон Дж

Актьорът и носител на "Оскар" Брендън Фрейзър ("Китът") ще играе върховния главнокомандващ на съюзническите сили Дуайт Д. Айзенхауер във филм, чието действие се развива в дните преди десанта в Нормандия по време на Втората световна война, съобщи Дедлайн. 

Актьорският състав на филма "Натиск" (Pressure) включва и носителя на БАФТА Андрю Скот. Драмата проследява напрегнатите дни, предшестващи военната операция.

Скот ще се превъплъти в образа на главния британски метеоролог Джеймс Стаг, чиято задача е да информира Айзенхауер за метеорологичните условия, които ще решат или провалят десанта в Нормандия. Сложният процес на вземане на решения е от решаващо значение за съдбата на войната и хода на историята. 

Армейски генерал Айзенхауер, по прякор Айк, е възхваляван за лидерството си по време на войната. По-късно той става 34-тият президент на САЩ (1953-1961)

Пернишкият Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“ ще отбележи своята 105-а годишнина на 1 ноември, съобщи директорът Екатерина Кънчева.

По този повод ръководството на театъра си е поставило амбициозната задача да постави на сцена спектакъл-изненада за пернишката публика.

Екатерина Кънчева се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт – спектакъл“.

Със свои изпълнения ще се участват актьорите Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на водещ, допълни още директорът на театъра.

Вече са в ход репетициите на спектакъла. На първи ноември на сцената ще излязат творци, чиито живо

Според Господинова е крайно време да се намерят тези неща, които ни обединяват. „А те не са много, но са най-важните и най-истинските. Това е да си припомним нашата хилядолетна история, да си припомним хората, които са дали огромен принос за това да ни има и да си припомним всички онези хубави човешки традиции, които ни сплотяват като хора“, допълни тя.

Пламен Славов, съветник по култура на президента, прочете приветствие от името на държавния глава Румен Радев.

„С усилията си, вложени във филма, показвате, че отговорността към бъдещето се крепи на паметта към миналото. А със сведенията на учени, краеведи, духовници, с разказите на наследниците на цар Борис Трети, с архивни документи и кадри филмът „Обединителят“ допринася именно за съхранението на историческата истина. Документалната лента не само пренася зрителите назад във времето, благодарение на ценни и дори малко известни за широката общественост факти. Но тя е своеобразен урок по държавничество“, гласи част от приветствието.

„В бурни за целия свят времена цар Борис Трети ръководи страната си, воден от интересите на българите, за да ги обедини, да запази мира в държавата и да защити народа си. Този негов стремеж е важен днес и то не защото непредсказуемото ни съвремие ни подтиква да правим паралели с епохата, описана в „Обединителят“, а защото все повече се нуждаем от проява на политическа зрялост, кураж и отговорност пред обществото“, пише в приветствието на президента.

Негово Светейшество Софийският митрополит и български патриарх Даниил припомни думи на Негово Светейшество блаженопочиналия и приснопаметен български патриарх и Софийски митрополит Неофит от панихидата по повод 80 години от блажената кончина на цар Борис Трети. Той определи Негово величество като царя, който обичаше своя народ и се радваше на неговата ответна обич така, както малцина български владетели са имали привилегията да бъдат обичани, разказа патриархът.

По думите му именно тези думи изразяват може би най-важното и същественото, с което цар Борис Трети е запомнен и ще бъде помнен навеки. Българският патриарх Даниил определи заслугите на цар Борис Трети към православния български народ, към православната църква и към българската държавност като „безспорни, неоспорими и всепризнати“.

„Радостно е да виждаме и да знаем, че споменът за царя обединител продължава да бъде жив, че образът му продължава да вдъхновява към нови осмисляния на неговото дело, на начина, по който той е управлявал страната ни в един от най-тежките периоди от нейната нова история“, каза българският патриарх.

Той допълни, че цар Борис Трети ще бъде запомнен най-вече с неговата пословична и нежна любов към поверения му от Бога български народ. 

Страшно съм развълнуван да се намирам в тази зала, в тази сграда, в която съм се родил и да видя, че времето винаги лекува, помага, каза по време на представянето на „Обединителят“ синът на цар Борис Трети - Симеон Сакскобургготски, който е министър-председател на България в периода от 2001 до 2005 г. „Важното е да държим на нашата история, именно на миналото, с което можем да гледаме с по-голямо убеждение и кураж към бъдещето“, отбеляза той.

Борис Трети е роден на 30 януари 1894. Той е цар на България от коронацията си на 3 октомври 1918 до смъртта си на 28 август 1943 г. Син е на цар Фердинанд Първи, който абдикира в негова полза след поражението на България през Първата световна война. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в Музея на хумора и сатирата
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Световният ден на операта ще бъде отбелязан с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Време в бод. Машините, които шиеха истории
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника
Творчески отражения
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт у нас
Калейдоскоп
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.